sâmbătă, iunie 13, 2009

Prima echipa romaneasca in primavara europeana

Dupa cum o spune si titlul Petrolul este prima echipa romaneasca care a ajuns in vreo faza avansata a unei competitii europeene. Petrolul sa batea in sferturile Cupei Oraselor si Targuri (Cupa Uefa de mai tarziu) cu o echipa din Ungaria, Ferencvaros. Avand in vedere ce reprezenta fotbalul maghiar atunci, pot spune ca jocul prestat de Petrolul a fost realmente un miracol. Binenteles, asa cum ne-a obisnuit, ploiestenii puteau trece usor de aceasta echipa daca aveau mai mult noroc acasa, acolo unde au dominat si ratat cu seninatate.
Va las cu materialul original din Sportul si cu multumirile de rigoare prietenului Romeo Ionescu pentru materiale:

"DESI A DOMINAT TOT TIMPUL, PETROLUL A INVINS DOAR CU 1-0 (0-0) PE FERENCVAROS
Peste 20.000 de spectatori au umplut pana la refuz tribunele stadionului din Ploiesti, dornici sa asiste la asaltul echipei lor favorite impotriva “acelui 0-2” cu care se incheiase prima mansa a intalnirilor. Petrolul – Ferencvaros din cadrul « Cupei oraselor – targuri »
Si… asaltul a inceput din primul minut. Vrand sa-si apere cu orice pret avantajul luat cu o saptamana in urma, la Budapesta, Ferencvaros si-a « betonat » intreaga suprafata din jurul careului, limitandu-si de la inceput aspiratile la un joc strict de aparare, ceea ce a facut ca jocul sa se desfasoare aproape tot timpul celor 90 de minute in sens unic : spre poarta exceptionalului Aezel. Dand dovada de o mare putere de lupta ploiestenii n-au precupetit nici un efort, declansand atacuri dupa atacuri. In unele momente presiunea formatiei gazda a fost atat de accentuata, incat la actiunile de atac au participat toti jucatorii in afara de Marin Marcel, ramas sa-l « pazaeasca » pe Fenyvesi I, singurul pion avansat al oaspetilor. Numai ca superioritatea teritoriala, fie ea oricat de puternica, nu aduce ea singura inscrierea de goluri. Fara o buna organizare a actiunilor ofensive, si mai ales fara acel calm atat de necesar intr-o partida in care ai de recuperat, toate stradanile sunt sortite esecului.
S-a scurs o prima repriza de neta superioritate, fara ca Petrolul sa obtina vreun gol pentru ca in locul actiunilor ample, rapide si constructive s-a incercat mereu depasirea apararii adverse prin strapungeri individuale, sau prin mingi trimise, inalt, in fata portii de unde oaspetii mai inalti si buni la jocul cu capul respingeau totul.
Cu trei minute inainte de sfarsitul primei reprize, Ferencvaros ramasese in 10 oameni, prin eliminarea interului dreapta Rakosi pentru proteste repetate la decizile arbitrului grec Faturos. Totusi si in superioritate numerica jocul echipei Petrolul nu apare prea mult schimbat in bine – sub aspect tactic – nici dupa pauza. Centrarile extremelor sunt trimise tot inalt in fata portii, unde portarul Aezel demonstrase si in prima repriza ca poate « culege » cu usurinta totul. Contraatacurile oaspetilor sunt lipsite de consistenta, deoarece in jumatatea de teren a Petrolului nu se aventureaza decat Fenyvesi I si Kokeny.
In minutl 61, un stadion arhiplin spera din nou in calificarea Petrolului la o lovitura de colt, executata de pe partea stanga, Aezel respinge cu pumnul mingea care ajunge la Ivan ; mijlocasul petrolist reia cu capul, peste buchetul de jucatori si peste … Aezel. Este 1 – 0 si ceasul de la tabela de marcaj arata ca mai sunt de jucat 29 de minute, timp suficient pentru inca un gol. Dar lipsa de calm, manifestata in continuare la intreaga echipa, face ca actiunile ei ofensive sa semene cu cele de pana atunci. Un singur exemplu : in minutul. 80 Badea primeste balonul in pozitie favorabila, inainteaza cativa pasi, avand in fata doar pe portarul Aezel, si se impiedica in… minge, ratand astfel cea mai mare ocazie a meciului. Si, la 2 – 0 pentru Petrolul chiar si ultimle 10 minute mai puteau aduce calificarea sau cel putin un al treilea joc.
Meciul ia insa sfarsit numai cu victoria la limita a ploiestenilor, insuficienta pentru calificare .
PETROLUL : SFETCU – PAHONTU, MARIN MARCEL, FLOREA – D. MUNTEANU, IVAN – BADEA, TABARCEA, DRIDEA I, A.MUNTEANU, DRIDEA II.

Un comentariu:

Anonim spunea...

Atat ne-a mai ramas: istoria! Am fost pe stadion la acest meci. Doamne, ce fotbal juca Petrolul pe atunci! Iar jucatorii dea cum ai lui Ferencvaros nu semanau nici 1% cu "alb-verzii" de "ieri". Repet, nu suportau fotbalistii de atunci nicio comparatie cu cei de acum! Nici de la o echipa, nici de la alta!