duminică, mai 24, 2009

Duelul Petrolul - steaua in Cupa Romaniei Partea a II-a

Pentru ca nu eram niciodata capi de serie atunci cand intrau toate echipele de "A", Petrolul era nevoita sa joace cu asa-zisele favorite la titlu. De mai bine de 10 ani * iese din primele tururi din Cupa Romaniei desi in campionat se lauda ca matura tot ! Ar trebui odata si odata sa se puna si un semn de intrebare asupra acestei enorme diferente de joc si rezultate intre Cupa si Campionat. Chiar este posibil ca o participanta in CL sa iasa mereu dupa primul tur, eliminata de formatii de B, sau care se bat la retrogradare?
In 2003 cand am eliminat ultima data * din Cupa, am si retrogradat. Aceasta victorie nu ne-a deschis nici un drum catre vreo finala sau semifinala pentru ca, dupa cum stim, sistemul in Romania este unul imposibil pentru echipele mici, Petrolul fiind eliminata un tur mai tarziu de Dinamo dupa un 7-0 la Bucuresti (nici macar nu s-a jucat pe teren neutru). Aceasta victorie a fost poate una dintre cele mai importante din era noului pe atunci Sc Fc sau daca vreti printre ultimele victorii ale adevaratului Petrolul, pentru ca in acest meci cu Steaua inca mai aveam cativa jucatori ploiesteni si petrolisti in acelasi timp.
Cateva luni mai tarziu am retrogradat, Todoran declarand ca nu ii vine sa creada ca a retrogradat cu aceeasi echipa de doua ori ( pana si el si-a dat seama cat de bun fotbalist este). Dar aceasta este o alta discutie, acum ultimul duel din Cupa Petrolul - * disputat unde altundeva decat la Pitesti.
Piturca vrea razbunare
Antrenorul stelist nu uita ca Steaua a fost eliminata acum trei ani de Petrolul, iar in campionat a avut mereu probleme cu "gazarii" * Partida Petrolul - Steaua, de la Pitesti, va incepe la ora 15 si va fi transmisa in direct de National TV * Restul intalnirilor se joaca de la ora 14
Meciul zilei se anunta la Pitesti, intre Petrolul si Steaua, o infruntare de traditie atat in campionat, cat si in cupa de-a lungul anilor. Elevii lui Piturca au avut o nesperata minivacanta, dupa ce meciul de duminica seara din campionat cu FC Oradea, programat la patru zile dupa victoria cu Southampton, a fost amanat din cauza terenului impracticabil. Cu un nou antrenor, Gigi Multescu, "gazarii" par mai preocupati de campionat, acolo unde se afla pe ultimul loc, in vreme ce Piturca tinteste trofeul, al doilea obiectiv dupa campionat. Totusi, in confruntarea dintre cele doua echipe in Divizia A, rezultatul a fost egal, bucurestenii egaland in ultimele minute de joc. Steaua a iesit in "sferturi" acum trei ani, dupa un meci cu Petrolul "vechi", care s-a impus printr-un "gol de aur" marcat de Negoita in minutul 118, la o mare gafa a lui Martin Tudor

Steaua eliminata de Petrolul
Echipa lui Piturca a repetat isprava de acum trei ani, cand a parasit competitia dupa un "gol de aur" al prahovenilor * A fost singura surpriza a zilei, in rest favoritele obtinand calificari in "sferturi"
Singura surpriza a optimilor de finala ale Cupei Romaniei a venit de la Pitesti, acolo unde Steaua a fost eliminata de Petrolul Ploiesti, dupa "golul de aur" marcat de L. Dobre in minutul 104. Pe un teren foarte greu si sub o ploaie care nu a incetat nici o secunda, meciul a inceput prost pentru echipa lui Piturca, surprinsa de un atac rapid al prahovenilor, care au obtinut un penalty in primul minut de joc, dupa un fault clar al lui Hamutovski asupra lui Craciun. Mihalache a transformat, dar Steaua a revenit repede, egaland prin Claudiu Raducanu. Pe masura scurgerii minutelor, terenul a devenit tot mai desfundat, asa ca s-a jucat putin fotbal, iar marile ocazii au fost impartite de ambele parti. Prelungirile au fost scurtate de L. Dobre, care a reluat sub bara portii dupa un corner. Ca si acum trei ani, Petrolul, echipa clasata acum pe ultima pozitie in Divizia A, merge mai departe in dauna Stelei
PETROLUL - STEAUA 2-1 (1-1; 1-1)
Au marcat:
1-0: Mihalache-1', din penalty-ul obtinut de Craciun, pentru faultul comis de Hamutovski, ca ultim aparator, iertat de arbitru!
1-1: Cl. Raducanu-7', cu latul, dupa ce a driblat si portarul.
2-1: L. Dobre-98', sut puternic, din 7 m. "gol de aur"!
PETROLUL: Olteanu 6 - L. Dobre 7,5, Mihart (cpt. 6), Toporan 6, Negoita 5,5 (61' V. Ghindaru 5) - Craciun 6,5, Pastor 6 (25' Marinescu 6), Todoran 5, Irimescu
6 - Costescu 6, Mihalache 6,5 (96' Orlando). Antrenor: Gigi Multescu 7.
STEAUA: Hamutovski 5,5 - Radoi (cpt) 6 (79' Ogararu 4), Rachita 5, Mutica 5, P. Stoica 5 - Fl. Dumitru 5, Aliuta 4 (95' Neaga), Paraschiv 4, Bostina 5 - Cl. Raducanu 5,5, Dinita 5 (66' Oprita 4). Antrenor: Victor Piturca 4.
ARBITRI: S. Corpodean